Nawet grafik potrzebuje odpoczynku

1 marca 2010 | Zaplecze grafika | 343 views | Dodaj komentarz »

Jak zadbać o swoją wydajność i niekończącą się motywację?

W tym miejscu byłby kolejny odcinek Corel Draw Szybkie triki. Byłby, gdyby nie brak technicznej możliwości. Jednak bez obaw wszystko wskazuje na to że przyszły tydzień zaowocuje kolejnym wideo tutorialem. Zbliża się rok od startu strony PoSwojemu i patrząc wstecz widzę jak intensywny był to okres.

Zaczynając pracę z grafiką robi się to przede wszystkim z potrzeby tworzenia i dla satysfakcji z tym związanej. Jednak rzeczywistość wygląda tak, że przynajmniej połowę czasu trzeba poświęcić na te mniej pasjonujące zadania, jak szukanie nowych klientów, rozmowy i wymianę danych z bieżącymi klientami i dbanie o dawnych klientów. Pozostały czasy można poświęcić opracowaniu zleceń, szukaniu inspiracji, rozwojowi swoich umiejętności i na tak prozaiczne sprawy jak jedzenie czy spanie. Z reguły na to ostatnie zostaje najmniej czasu.

Kilka porad aby nie zwariować i nie wypalić się.

 1. Regularny tryb dnia.

  Może to się wydawać śmieszne. Jak zachować regularny tryb dnie przy nienormowanym trybie pracy.Zaplanowanie godziny pobudki czy pójścia spać, pory posiłku, codziennie o tej samej porze. Tych kilka drobiazgów pozwoli nadać rytm naszemu organizmowi i po pewnym czasie, zwykle jakieś trzy tygodnie, wypracujemy sobie nowe efektywne nawyki

 2. Wolne przynajmniej raz w tygodniu.

  Wolny dzień to nie luksus to konieczność. Wbrew pozorom najlepsze pomysły wpadają do głowy gdy o nich nie myślimy. Warto dać sobie szansą na oczyszczenie głowy i zrobienie miejsca na nowe genialne koncepcje. Jeśli nie można pozwolić sobie na dzień wolnego w trakcie projektu to znaczy że czas lub budżet były źle oszacowane co daje nam wskazówką na przyszłość.
  Jeśli sobota i niedziela przeminęły w pracy, kto powiedział że nie można zrobić sobie wolnego w środku tygodnia. Przecież od tego jest nie normowany czas pracy.

 3. Nowe inspiracje.

  Coś czego nie robiliśmy wcześniej może dać nowe spojrzenie na dotychczasową działalność.
  Jest tyle wspaniałych technik, którym warto się przyjrzeć. Każdy dobrze zaprojektowany element, bez względu czy jest to grafika, logo, architektura, design przedmiotu, może być inspiracją w zupełnie innej projekcie.

  Dobrze mieć przy sobie jakiś aparat (nie jest to dzisiaj jakimś problemem).

  W zapisywaniu i organizowaniu stron internetowych mogą pomóc takie usługi jak delicious lub też świetny dodatek do firefoxa xmarks.
  Nie tylko zapisujemy zakładki w sposób naturalny, w przeglądarce, ale też automatycznie synchronizujemy je z serwerem xmarks gdzie są przechowywane. Dzięki temu nie tylko nigdy nie stracimy swoich zakładek, ale również mamy do nich dostęp gdziekolwiek chcemy. Możemy również zsynchronizować zakładki na wielu komputerach. Dzięki temu np. w domu i w pracy możemy mieć dostęp do tych samych stron.

 4. Praca to nie wszystko.

  Niektórzy mogą pomyśleć o hobby, ale my przecież naszej pracy nie nazywamy pracą bo praca jest czymś co trzeba robić ale wcale się tego nie chce. Jednak warto mieć w zanadrzu jakiś prywatny projekt. Taki, w którym nie trzeba nikogo przekonywać że MS word nie jest najlepszym programem do przesyłania przykładowych krojów czcionek i że programy graficzne jeszcze nie mają przycisku „zrób logo”.Własny projekt pozwoli rozwinąć skrzydła i poeksperymentować.

 5. Urlop.

  Dla większości z nas to słowo może brzmieć obco, więc objaśniam. Urlop to taki czas w którym nie pracujemy i poświęcamy się z reguły sprawom przyjemnym. Wiem że to może brzmieć szokująco. Dobry urlop to jakieś trzy tygodnie z dala od codziennych zadań.

Tagi: , ,

Zapisz/Zakładki

Dodaj komentarz