CorelDraw szybkie triki cz.10

22 marca 2010 | Tutorial graficzny | 2 240 views | 1 komentarz »

Dodawanie próbek kolorów do palety barw

tutorial CorelDraw Szybkie TrikiA więc dotarliśmy! To już dziesiąty odcinek „Corel Drwa szybkie triki”. Przypomnę że w pierwszym tygodniu tego roku założyłem stworzenie dziesięciu błyskawicznych lekcji przez dziesięć kolejnych tygodni. Było parę tematów, które wskoczyły pomiędzy kolejne odcinki, ale co tydzień ukazywały się kolejne aktualizacje, z czego jestem bardzo zadowolony. Moja publiczna deklaracja pilnowała mojej motywacji. Teraz mogę z całą pewnością polecić tą technikę motywacyjną.

Jako że jest to 10 z założonych odcinków, czas zastanowić się co dalej. Na pewno chciałbym nieco zmienić formułę. Ale to przyszłość, teraz zajmijmy się bieżącymi sprawami. Do dzieł.

Dziś parę słów o kolorach. Nie było o tym zbyt wiele więc warto uzupełnić.
W przygotowywaniu materiałów do druku, w których czarny odgrywa istotną rolę, zastosowanie zwykłej 100% czerni może nie wystarczyć. Gdy zależy nam na „głębokiej” ekskluzywnej czerni, trzeba zaangażować wszystkie kolory procesowe.

Jakość wydruku zależy w dużej mierze od papieru na którym jest wykonywany. Aby uzyskać najwyższą jakość zawsze należy skontaktować się z drukarnią w celu uzgodnienia szczegółów.

Zróbmy mały przykład. Narysuj dwa dowolne prostokąty i wypełnij je kolorem czarnym (K100%). Upewnijcie się że korzystacie z palety kolorów CMYK.

rys 1

Niech prostokąty lekko a siebie nachodzą.

Zaznacz jeden z nich. Otwórz okno edycji kolorów (rys. 2). Modelem kolorów powinien być CMYK.

rys. 2

Jak widać 100% czerni to nie maksimum jakie można osiągnąć. Ustaw składowe na C40% M40% Y60% K100%.
Kliknij ok. Jeśli prostokąt był zaznaczony zobaczysz różnicę w głębi odcienia.

rys. 3

Drukarnie zwykle uzależniają cenę od ilości kolorów potrzebnych do wydruku. Wydruk z 4 kolorów będzie prawie na pewno droższy. Upewnij się że takie szczegóły są ustalone by koszty zostały pokryte.

Teraz jeszcze jeden szczegół. By nie marnować czasu na ręczne wpisywanie składowych, dodajmy „głęboka czerń” do palety CMYK.

rys. 4

Ponownie otwórz okno edycji kolorów. Jeśli składowe nadal są ustawione tak jak powyżej, naciśnij klawisz Dodaj do palety(rys. 4).

Jeśli masz otwartych więcej palet kolorów upewnij się że na rozwijalnym menu obok klawisza „dodaj do palety” jest wybrana odpowiednia paleta barw.

Mam prośbę! Zerknijcie na ankietę po prawej stronie. Będę wdzięczny za udział. To tylko chwila.

Tagi: , ,

Zapisz/Zakładki

Jedna odpowiedź

  1. robpiat pisze:

    Ja osobiście polecam kolor czarny 60 50 50 100

Dodaj komentarz